Darování vajíček. Vše, co byste měla vědět.

Česká republika je zemí, ve které je darování vajíček při léčbě neplodnosti naprosto legální metoda. Pravdou je, že darování vajíček může být pro některé páry tou jedinou možností, jak počít miminko. Nejčastěji jsou dárkyněmi ženy, které dobrovolně darují svá vajíčka, aby někomu pomohli nebo to jsou přímo ženy, které podstupují léčbu neplodnosti pomocí metody IVF (mimotělní oplodnění). Co vede ženu k tomu, aby se stala dárkyní? Důvodů může být několik. Buďto má ve svém okolí nějaký neplodný pár, kterému chce pomoci nebo ji může lákat i finanční odměna. V České republice je dárcovství vajíček anonymní. Žena se tak nikdy nedozví, jestli se z jejich vajíček narodily děti nebo komu se narodily.

Může se každá žena stát dárkyní? Kdo se může stát příjemcem a jak probíhá stimulace při darování a uhnízdění vajíček? Toto jsou základní otázky, na které byste měli znát odpověď. Jestli si myslíte, že počet žen, které potřebují darované vajíčko je malý, tak jste na omylu. Rok od roku se toto číslo zvyšuje a tím vzniká i větší “poptávka” po vajíčkách (oocytech). Dokonce byl vytvořen pořadník neboli program darovaného oocytu. Pokud se do tohoto programu chcete zapojit, musíte si chvilku počkat. Pořadí je totiž určeno datem zařazení.

Chcete-li se stát dárkyní jsou zde určité požadavky, které musíte splnit, stejně tak to je i s příjemkyní. Příjemkyní se může stát žena do věku 47 let, musí mít normální kolposkopický a cytologický nález na děložním hrdle a normální palpační nález na prsou. Pokud jste již překročila věkovou hranici 40 let, musíte mít i mamografické vyšetření prsu. Samozřejmostí je, že nesmíte bít HIV pozitivní nebo mít například syfilis.

U dárkyně je věková hranice více omezená. Říká se, že nejkvalitnější vajíčka má žena ve 25 roce života. Proto musí mít dárkyně věk od 18 – 35 let, perfektní zdravotní stav a neměla by vzhledově, ani inteligenčně vybočovat z normy.

Jak probíhá celý proces darování vajíček?

Pro začátek bych řekla, že v každém CAR můžou být malé odlišnosti při postupu, ale princip bývá vždy stejný. Všechny dárkyně musejí nejdříve projít vstupním pohovorem a posléze absolvovat krevní testy a vyšetření ultrazvukem. Testuje se hormonální hladina, vyšetření krevní skupiny a testy na pohlavně přenosné nemoci, to vše z krve. Následuje gynekologické vyšetření vaječníků a dělohy, to vše pomocí vaginálního ultrazvuku a stěr z pochvy k mikrobiologickému vyšetření. Pokud jsou všechny potřebná vyšetření vyhovující a není zde žádný problém, je dárkyně zařazena do registru dárkyň.

V první polovině cyklu se dárkyni podávají hormony, ty podporují růst a samozřejmě zrání většího počtu vajíček, což je hlavním cílem. Folikulostimulační hormony se podávají injekční cestou. Dárkyně se nemusí bát, aplikace je jednoduchá a bezbolestná. Injekce si žena píchá pouze jednou denně, a to po dobu nejčastěji 8 – 10 dnů, přičemž první podání je zahájeno na začátku menses. Po ukončení celého cyklu dochází k odběru vajíček. Dárkyně se nemusí bát, v průběhu stimulace jsou provedeny 2-3 kontroly, odběr krve a vyšetření vaječníků ultrazvukem.

Následný odběr vajíček probíhá v krátkodobé celkové anestezii vaginální cestou pod kontrolou ultrazvuku. Nejedná se o náročný zákrok. Většinou trvá jenom 10 –  15 min. Po zákroku je žena propuštěna cca po 2 – 3 hodinách.