Investice do sportu? Které se vyplatí?

Není žádnou novinkou, že se ve vrcholovém sportu točí opravdu velké peníze. Nemusíte být velký investor, špičkový hráč nebo majitel nějakého klubu, abyste prostřednictvím sportu zhodnotili své úspory. Příležitost máte i jako malý investor.

Pokud jste běžný člověk, asi těžko si můžete dovolit koupit nějaký sportovní klub a s největší pravděpodobností nebudete ani jako agent zastupovat nějakého sportovce. Do sportu ale spousta lidí investuje i nepřímo. Je důležité znát hranici a uvědomit si, že některé investice můžou hraničit s hazardem a z dlouhodobého hlediska vás připravit o peníze. Sport je dobré pečlivě studovat a vybírat si, komu svěřit své úspory.

Jaké jsou možnosti, pokud chcete investovat do sportu?

Celkem konzervativní možností, jak nepřímo investovat do sportu je nákup akcií. Jedná se o celkem stabilní a méně rizikovou investici. Vložit své úspory můžete například do firem, které vyrábějí sportovní potřeby nebo do různých klubů, které jsou akciovými společnostmi. Pokud se rozhodnete investovat do akcií sportovních gigantů, jako například Nike nebo Adidas, s největší pravděpodobností nebudete litovat. Jejich cena neustále roste a je dost pravděpodobné, že ani růst nepřestane.

Jak jsme již psali, další možností je investice do akcií nějakého klubu. Tento krok je samozřejmě pro fanoušky velice lákavý, ale již mnohokrát se investoři přesvědčili o tom, že toto není ta správná volba. Akcie totiž neovlivňují sportovní výsledky daného klubu, ale především spekulace o jeho prodeji.

Dalším způsobem, jak vydělat na sportu nějaké peníze, jsou sázky. Pokud by vás zajímalo, do jakého sportu je nejlepší investovat, je to fotbal. Ve fotbalu se již dlouhodobě drží největší peníze a největší zisk přitom generuje Evropa. Druhým stále velice atraktivní sportem je hokej nebo stále na vzestupu golf. Sázet můžete menší částky s vyšším rizikem. Pokud se v tomto oboru nepohybujete, je velice obtížné tipnout správný výsledek zápasu a vyhrát. Důležitá je i práce s pravděpodobností a kurzami. Pokud nemáte čas sledovat sportovní utkání, můžete investovat například do akcií sazkových kanceláří, na pražské burze je to například Fortuna.

Máte oblíbeného sportovce? Můžete si koupit jeho vlastní akcie. Tuto službu nabízí americká společnost Fantex, a to především u amerického fotbalu. V České republice je to například projekt Catch it. Pomocí této aplikace si můžete najít mladého a talentovaného sportovce, do kterého průběžně ukládáte své peníze. Profil si můžete vytvořit i jako investor. Kolik a jak se do talentů investuje je zcela individuální. Někdy se jedná i o různé materiální dary, kluci dostávají motorky, skateboardy nebo i snowboardy.

Určitě ne posledním způsobem, jak investovat do sportu jsou investice v šuplíku. Co je tím myšleno? Možná ani nevíte, že jste tuto investici v minulosti učinili, ale možná se vám doma povalují nějaké hokejové či sběratelské kartičky. Největší “boom” s těmito kartičkami byl na přelomu tisíciletí, ale i teď může hodnota některých kartiček dosahovat obrovských částek.

Z českých hráčů jsou pravděpodobně nejcennější kartičky s Jaromírem Jágrem. Na různých aukčních serverech se nabízí i za 13 tisíc korun. Pokud máte takovou kartičku doma ještě z dětských let, zkuste se podívat, zda nemá nějakou hodnotu.