Znáte pravidla házené?

Házená je v naší zemi celkem populární míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Pojďme se nejdřív podívat trochu do historie. Mezinárodní federace házené vznikla v roce 1946 v Kodani a roku 1972 byla házená zařazena na program olympijských her. Významně do tohoto sportu přispělo ČSSR s tzv. Národní házenou, která se od klasické házené liší v několika zásadních pravidlech, i když se to na první pohled nezná.

Základní zásady házené

V první řadě, házená je týmový sport, který je založený na zásadách fair-play. Jak jsme již říkali, na hřišti se mezi sebou utkají vždy dva týmy proti sobě. Tým se skládá z šesti hráčů a jednoho brankáře. V jednom družstvu je až 14  hráčů, kteří se v průběhu hry na hřišti střídají. Jejich dresy mají stejné barvy a pouze dres brankáře se liší. Co se týče bezpečnosti, hráčům není dovoleno mít na sobě předměty, které by mohly být při hře nebezpečné, řeč je především o hodinkách, prstýnkách, náušnicích a řetízkách. V průběhu řídí hru dva rozhodčí, a ti spolupracují se stolem rozhodčích. Vítězem se klasicky stává družstvo, které vstřelí do konce hrací doby nejvíc branek. Nastat mohou dvě varianty, buď zvítězí pouze jedno družstvo, kterému jsou přiděleny dva body nebo dojde k remíze a obě dvě družstva se o vítězné body rozdělí.

Technické vybavení a hrací plocha

Co se týče vybavení, tak pro různé věkové kategorie se používají různé velikosti míčů. Hrací plocha je obdélník dlouhý 40 m a široký 20 m, který obsahuje dvě brankoviště. Brankoviště je vysoké 2 m a široké 3 metry. Pokud jsou hráči starší 16 let, hra má dva poločasy, každý z nich trvá 30 minut a přestávka mezi nimi je normálně 10 minut.

Hráči

Družstvo se skládá z útočníků, obránců a brankáře. Jaké pravomoce má každý z nich na hřišti? Co můžou a nemůžou?

Útočník může házet a chytat míc za použití rukou a paží. Samozřejmě může přihrávat míč svým spoluhráčům, přičemž může udeřit míč jednou rukou o zem a opět ho chytit. S drženým míčem může útočník udělat maximálně tři kroky. Útočník se může pohybovat mimo brankoviště, dotknout se míče, který letí nad brankovištěm, také proniknout obrannou řadu a přihrát míč za účelem vytvoření brankové příležitosti. Zároveň má zakázáno blokovat míč nohou nebo do něj kopat, držet jej déle, než tři vteřiny, dělat s míčem více jak tři kroky a vkročit do brankoviště.

Obránce může blokovat míč za použití paží, atakovat útočníka zepředu, stejně jako útočník, pohybovat se mimo brankoviště. Obránce nemůže vytrhnout nebo vyrazit míč z rukou útočícího hráče. Přidržovat útočníka za tělo a strkat do něj nebo naskakovat na něj. Obránce také nesmí překážet útočníkovi v provádění hodu při zahájení hry.

Brankář se může dotknout míče kteroukoli částí těla uvnitř brankoviště a opustit své brankoviště bez míč a zároveň pokračovat ve hře jako hráč v poli. Nesmí vnést míč do brankoviště z prostoru za čarou brankoviště.

Všechny tyto pravidla by měl každý z hráčů dodržovat a zároveň hrát fair play.

Základní pravidla volejbalu

Máte celkově rádi týmové sporty? Pokud ano, nejlepší bude když nějaký v co nejbližší době začnete dělat a také provozovat. Jedná se o skvělou věc, díky které se člověk dokonale uvolní a také má dostatek času na to, aby o daných věcech nějakým způsobem přemýšlel.

Například volejbal je skvělý sport hned v každém svém směru, které jsou rozhodně všem jasné. Jedná se tedy hlavně o týmovou práci, kdy se celý tým snaží spolupracovat a dokázat to, co všichni chtějí. Výsledný efekt je pak mnohonásobně větší, než jsou klasické jiné sporty, které běžně znáte.

Když se podíváme jenom v jednom odstavci na volejbal – jedná se o dokonalou hru, díky které se člověk velice aktivně hýbe – tím pádem rozhodně dělá něco pro svoje tělo a také si na druhou stranu uvědomuje, že je součástí nějakého týmu, za který musí určitým způsobem v uvozovkách bojovat a snažit se mu pomoci dotáhnout ten nejlepší možný výsledek.

Pravidla sportů rozhodně všichni děláte a pokud se nějakému aktivnímu sportu již nějakou dobu pilně věnujete, rozhodně jeho pravidla budete do každého jejich detailu zná, protože se jedná prakticky o nejzákladnější věc, jakou si člověk může přát a podle toho by se měl také ve svém dalším životě rozhodovat. Není to sice jednoduchá věc, nicméně je potřeba aby člověk celkově sám o sobě sportoval.

Sportováním se člověk ocitne na úplně jiné straně barikády, jak se říká na té lepší a pokud chcete konečně něco se svým tělem dělat a také se podle toho zařídit, nejlepší je když budete schopni si určit svoje životní pravidla a nějaké návyky, které budete denně akceptovat.

Volejbal je hra pro týmové hráče

Jak tento zajímavý podnadpis praví, existují různé sportovní aktivity, které jsou určené pro sportovce, kteří jak se říká tahají za jeden provaz a jako celek vytvářejí jeden dokonalý tým, který se snaží ve sportu něčeho dosáhnout, v různých zápasech a turnajích obsadit vždy ty přednější příčky a posunout se jak osobností, tak i celkově jako tým někam jinam.

Jedná se rozhodně o hodně zajímavou věc, kterou je potřeba aby si hlavně sám o sobě uvědomil každý člen vašeho týmu, což je ta nejlepší věc, jakou si můžete přát. Podle toho se také určují ostatní životní priority, které na světě jsou. Každý z nás by chtěl v samotném sportu dosáhnout pochopitelně těch nejlepších výsledků, navštěvovat různé velké turnaje, kde pochopitelně nebude jako návštěvník, ale jako sportovec, který za sebou třeba povede svůj dlouholetý tým, který se bude snažit také nějakém rychlým a efektivním způsobem až na vrchol a do pomyslného cíle.

Týmové sporty jsou asi to nejlepší, co si každý z nás můžeme přát – jedná se také o to, že člověk si za svůj život zvykne na nějaké pohodlí a ví, že když je součástí nějakého týmu, musí každý den sportovat, motivovat se a celkově i celý svůj tým k daleko lepším sportovním výsledkům, což je zajímavá věc, kterou hodně lidí v tomto směru akceptuje a snaží se s tím něco dělat.

Například právě volejbal je dokonalý sport, který je bezesporu na první pohled týmový a jelikož se jedná o poměrně hodně rychlý sport, je tedy známé, že si každý z nás musí uvědomit, že všichni účastníci vašeho týmu by měli jak se říká táhnout za jeden provaz a snažit se celkově dosáhnout svých cílů a předem sanovaných věcí, které na ně jak se říká číhají a podle toho také orientovat svoje působení v týmu.

Každý sportovní tým má pochopitelně nějakého svého kapitána, který udává směr celému týmu, je to člověk s velkým posláním, celkovým přehledem a také s možností dalšího růstu, což jsou asi ty největší vyhlídky, jaké s člověk celkově může přát. Podle toho se také můžete i vy orientovat a pokud se chcete za nějakou dobu vypracovat na kapitána týmu, je před vámi ještě poměrně hodně dlouhá cesta, která bude trnitá, nicméně bude rozhodně stát za to.