Víte, co je MMA? V zahraničí patří MMA k nejoblíbenějším sportům

Už jste slyšeli o MMA? Jestli ne, tak určitě brzo uslyšíte. V zahraničí je to velmi oblíbený bojový sport a v současné době se stává oblíbeným i v České republice. MMA je zkratka anglického Mixed Martial Art, jedná se o plnokontaktní sportovní disciplínu, která využívá kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi, je to směs různých stylů bojových umění a sportů. Samotná zkratka znamená smíšená bojová umění, ovšem bez zbraní.

Tento sport vznikl na konci 20. století. Cílem bylo zjistit a nalézt mezi různými bojovými sporty právě ten nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu. MMA je však fenomén až posledních dvou desetiletí. Kořeny má tento sport již ve starém Řecku, a to v 7. stol. př. n. l. Na Olympijských hrách byla disciplína, něco mezi boxem a zápasem, ve kterém byly povoleny všechny údery a nejrůznější zápasnické techniky. Pro nás je to teď naprosto nepředstavitelné, ale v té době bylo povoleno lámání končetin, vypichování očí či údery do rozkroku. Některé zápasy trvaly i několik hodin a nebylo překvapením, když boj skončil smrtí.

Kde se zrodila moderní podoba MMA?

Zrod moderní podoby MMA je možné vystopovat v Brazílii, konkrétně se týká rodiny Helio Gracie a umění Jiu-jitsu. Muž učil své syny v tomto boji, ti pak vydali proslulou Gracieovskou výzbu, která rodině zaručila slávu.

šechny zápasníky vždy zajímalo, který způsob boje je nejefektivnější, to vyustilo v roce 1994 v amaterský šampionát UFAC. Proti sobě se tenkrát utkalo několik bojových sportu jako je například Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu  a další. Nikoho asi nepřekvapí, že vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie. O této rodině jsme se zmiňovali již předtím. Vítězství mu zaručila technika boje na zemi, kterou ovládalo jen malé množství zápasníků. Ukázal tak všem svým soupeřům, co jim v boji chybí a že se musí naučit ovládat i umění boje na zemi, které je v tomto smíšeném boji jedno z nejdůležitějších. Bez něj svého soupeře nikdy nikdo neporazí.

Jak je to v dnešní době? Ačkoliv se většina bojovníků na něco specializuje, musí však v dnešní době ovládat všechny složky MMA boje. Je to boj v postoji, zápas a boj na zemi. Nejpopulárnější soutěží je americká UFC, v České republice je největší organizace GCF a MMAA.

Kde probíhá boj? Zápasníci bojují proti sobě v oktagonu, je to osmiúhelník vyplněný pletivem nebo stále častěji se vyskytují zápasy v klasickém boxerském ringu. Většinou se bojuje 5 minut a po třech kolech.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký sport je nebezpečnější, jestli je to box nebo MMA? Podle studie Hopkinse jsou úrazy hlavy a mozkové krvácení příčinou úmrtí v bojových sportech číslo jedna. Studie však ukázala, že podle počtu zemřelých je nejnebezpečnější box. Toto zjištění asi není nic překvapivého, protože rychlost úderu boxera dosahuje neuvěřitelné rychlosti. Jedná se přibližně o 20 km/hod, což je naprosto neuvěřitelná rychlost a nemůžeme se divit, že dochází při zápase k tolika zraněním.

Pokud ale nechcete stát vy sami v oktagonu, určitě si můžete zápasy vychutnat z pohodní svého gauče.