Víte, co je MMA? V zahraničí patří MMA k nejoblíbenějším sportům

Už jste slyšeli o MMA? Jestli ne, tak určitě brzo uslyšíte. V zahraničí je to velmi oblíbený bojový sport a v současné době se stává oblíbeným i v České republice. MMA je zkratka anglického Mixed Martial Art, jedná se o plnokontaktní sportovní disciplínu, která využívá kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi, je to směs různých stylů bojových umění a sportů. Samotná zkratka znamená smíšená bojová umění, ovšem bez zbraní.

Tento sport vznikl na konci 20. století. Cílem bylo zjistit a nalézt mezi různými bojovými sporty právě ten nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu. MMA je však fenomén až posledních dvou desetiletí. Kořeny má tento sport již ve starém Řecku, a to v 7. stol. př. n. l. Na Olympijských hrách byla disciplína, něco mezi boxem a zápasem, ve kterém byly povoleny všechny údery a nejrůznější zápasnické techniky. Pro nás je to teď naprosto nepředstavitelné, ale v té době bylo povoleno lámání končetin, vypichování očí či údery do rozkroku. Některé zápasy trvaly i několik hodin a nebylo překvapením, když boj skončil smrtí.

Kde se zrodila moderní podoba MMA?

Zrod moderní podoby MMA je možné vystopovat v Brazílii, konkrétně se týká rodiny Helio Gracie a umění Jiu-jitsu. Muž učil své syny v tomto boji, ti pak vydali proslulou Gracieovskou výzbu, která rodině zaručila slávu.

šechny zápasníky vždy zajímalo, který způsob boje je nejefektivnější, to vyustilo v roce 1994 v amaterský šampionát UFAC. Proti sobě se tenkrát utkalo několik bojových sportu jako je například Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu  a další. Nikoho asi nepřekvapí, že vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie. O této rodině jsme se zmiňovali již předtím. Vítězství mu zaručila technika boje na zemi, kterou ovládalo jen malé množství zápasníků. Ukázal tak všem svým soupeřům, co jim v boji chybí a že se musí naučit ovládat i umění boje na zemi, které je v tomto smíšeném boji jedno z nejdůležitějších. Bez něj svého soupeře nikdy nikdo neporazí.

Jak je to v dnešní době? Ačkoliv se většina bojovníků na něco specializuje, musí však v dnešní době ovládat všechny složky MMA boje. Je to boj v postoji, zápas a boj na zemi. Nejpopulárnější soutěží je americká UFC, v České republice je největší organizace GCF a MMAA.

Kde probíhá boj? Zápasníci bojují proti sobě v oktagonu, je to osmiúhelník vyplněný pletivem nebo stále častěji se vyskytují zápasy v klasickém boxerském ringu. Většinou se bojuje 5 minut a po třech kolech.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký sport je nebezpečnější, jestli je to box nebo MMA? Podle studie Hopkinse jsou úrazy hlavy a mozkové krvácení příčinou úmrtí v bojových sportech číslo jedna. Studie však ukázala, že podle počtu zemřelých je nejnebezpečnější box. Toto zjištění asi není nic překvapivého, protože rychlost úderu boxera dosahuje neuvěřitelné rychlosti. Jedná se přibližně o 20 km/hod, což je naprosto neuvěřitelná rychlost a nemůžeme se divit, že dochází při zápase k tolika zraněním.

Pokud ale nechcete stát vy sami v oktagonu, určitě si můžete zápasy vychutnat z pohodní svého gauče.

Zahraniční sportovní turnaje

Jestliže již nějakou dobu aktivněji sportujete, rozhodně jste se dostali na nějakou lepší úroveň, než na samotném začátku, což je zcela pochopitelná věc, díky které se následně můžete také posunout dále. Jedná se tedy o tu nejlepší věc, jakou si můžete přát a podle toho také dále orientujete svoje sportovní aktivity, které vás neustále motivují pro další a hlavně lepší změny, které můžete celkově udělat.

Pokud se tedy neustále zlepšujete a je prakticky jedno o jaký sport se celkově jedná – můžete se po nějaké době dostat do tak dobré formy, že ji budete chtít nějakým způsobem s někým změřit a tímto způsobem se ještě více motivovat, což je další a rozhodně skvělá věc, kterou je potřeba aby si hodně lidí uvědomilo.

Nejlepší pro změření sil a elánu do dalšího sportování je navštívit nějaký turnaj, nebo zápas. Záleží také pochopitelně na to, jaký sport celkově děláte a podle toho si člověk může určit, co bude dále dělat a jak ještě více a těším způsobem se bude celkově motivovat pro daleko lepší a hlavně kvalitnější výkony, což je v dnešní době hodně zajímavá věc, která každého sportovce jak se říká táhne nahoru, jelikož v něco věří a v daném sportu to chtějí celkově někam dotáhnout.

To je další zajímavá věc, díky které si člověk uvědomí, že je potřeba mít okolo sebe nějaké dobré sportoviště, kam můžete třeba během dne a nějaké chvilce volna zajít a chvilku cvičit, běhat, posilovat a nebo nějakým jiným způsobem trénovat, což je to nejlepší, co si můžete přát.

Soutěžení ve sportu bylo vždy dobré a motivující

Všichni světoví a vrcholoví sportovci vám řeknou, že pochopitelně i oni nějakým způsobem začínali sportovat. Neměli prakticky žádné zkušenosti, nikdo je nechtěl trénovat a pomáhat jim. Takže jak se říká denně dřeli, několik hodin volného času trénovali, udělali si nějaký svůj individuální plán a makali. Makali tolik, že po několika letech se dostali do tak vysoké úrovně a celkově na tak vysokou pozici, díky které si celkově lidé uvědomí, že nyní je ta správná chvíle jít jak se říká s kůží na trh a svoje sportovní výkony s někým poměřit.

Jak jsme již říkali – záleží na tom, jaký sport děláte a tedy tím pádem i jakým způsobem ho budete moci změřit s někým z okolí, což je pro vás to nejlepší, co si můžete přát. Hodně také bohužel záleží na myšlenkách daného sportovce, jelikož když v daném zápase, turnaji nebo soutěži prohraje a nedopadnou jeho výsledky nějakým způsobem dobře, nebo alespoň podle jejich představ, může se jak se říká sesypat, úplně se položit a se sportováním celkově i seknout. Je to rozhodně zajímavá věc, nicméně musíme doufat, že bohužel i prohry k dnešnímu životu patří a podle toho se také každý z nás zařídíme.

A na druhou stranu, i samotná prohra je jistým způsobem motivace a pro někoho se jedná o tu nejlepší motivaci, jakou si vůbec můžete přát. To je dáno hned z několika důvodů, když si člověk například řekne, že makal celkově málo a do dalšího závodu nebo soutěže to musí celkově zlepšit a ještě na sobě více a více makat.

Jde tedy hlavně o to, jak vám daný sport vyhovuje a hlavně co jste všechno schopni pro něj a jeho fungování udělat. Jsou to poměrně hodně zajímavé teorie, které během svého života člověk nastřádá a je potřeba si i bohužel z nějaké mnohdy hodně nepříjemné prohry celkově odnést to nejlepší, co si můžete každý z nás přát a podle toho se dále také po světě pohybovat a mít jak se říká lepší vyhlídky, které vás celkově dokážou posunout na úplně jinou příčku a každá výhra je také pochopitelně tou nejlepší a nejsilnější motivují, jakou si člověk vůbec může přát. Podle toho také sportujte a snažte se celkově ve sportu dělat to, co vás nejvíce baví a podle toho uvidíte, jak vám to také celkově půjde.