Obchodní společnost si v dnešní době můžete snadno založit každý

V posledních letech se mnohým živnostníkům a nejen těm, otevřela možnost založení vlastní společnosti, a to s minimálními náklady na založení. V České republice lze založit několik typů obchodních společností, jenž jsou rozděleny do dvou základních kategorií, a to osobní společnosti a kapitálové společnosti. A které, že to jsou, jaký je mezi nimi rozdíl a jak je možné je založit? Obchodní společnost vzniká zápisem do obchodního rejstříku po splnění všech náležitostí.

Založení společnosti je snadné, ale může být časově náročné

Založení obchodních společností v České republice upravuje obchodní zákoník, ve kterém naleznete všechny potřebné podmínky, které je nutné splňovat. V současné době lze u nás založit 5 typů společností, jenž se řadí mezi osobní společnosti a kapitálové společnosti, přičemž každá má jiné podmínky pro založení. Pokud chcete založit obchodní společnost, ale nemůžete se rozhodnout, která pro Vás bude tou správnou volbou, není nic jednoduššího, než si požádat o odborné poradenství. Přeci jen, založení společnosti je mnohdy finančně i časově náročné a špatná volba by se Vám nemusela vyplatit. Odborníci Vám dokáží samozřejmě poradit i se všemi formalitami.

Jaké obchodní společnosti lze v České republice založit?

V našich končinách je možné založit osobní společnost nebo kapitálovou společnost. Mezi ty osobní se řadí veřejná obchodní společnost (v.o.s.) a komanditní společnost (k.s.). Do kategorie kapitálových společností spadá společnost s ručením omezeným (s.r.o.) a akciová společnost (a.s.). Při samotném výběru by pro společníky měl být i důležitý fakt, který se týká ručení. U některých společností se totiž ručí celým majetkem, tedy i tím osobním a u jiných se ručí pouze do výše nesplaceného vkladu. Jak již samotný název napovídá, kapitálové společnosti vyžadují ručení vkladem a u osobních skutečností se ručí celým majetkem.

U kapitálových společností je třeba počítat s povinným základním kapitálem

Jelikož se u kapitálových společností ručí do výše nesplaceného vkladu, je třeba počítat s tím, že je zde tedy povinný základní kapitál. U společnosti s ručením omezeným je tento požadován minimálně ve výši 1,- Kč. U akciové společnosti je tato podmínka náročnější. Zde záleží na tom, zda bude akciová společnost založena bez veřejné nabídky akcií – základní kapitál minimálně 2 mil. Kč či s veřejnou nabídkou akcií – základní kapitál minimálně 20 mil. Kč.

Co je třeba pro založení obchodní společnosti?

Obecně obchodní společnosti vznikají zápisem do obchodního rejstříku. K tomu v mnoha případech vede složitější cesta, která bývá časově náročná. Základem je notářský zápis smluv, stanov a dalších formalit. Dále je třeba mít podnikatelské oprávnění vydané příslušným živnostenským úřadem, což může znamenat časovou náročnost.

Obchodní společnost je možné založit i jednou osobou

Jedinou obchodní společností, kterou je možné založit pouze s jedním společníkem je společnost s ručením omezeným. Tato společnost se založí zakladatelskou listinou a po splnění všech náležitostí se zapíše do obchodního rejstříku. V případě, kdy je společnost s ručením omezeným zakládána jednou osobou, je nutné mít při jejím založení splacen základní kapitál v plné výši.

Založte si společnost snadno i Vy

Existuje samozřejmě více způsobů založení obchodní společnosti. Ve chvíli, kdy nemáte časové možnosti pro obcházení úřadů, můžete si najít odborného poradce či společnost, kteří se o vše postarají za Vás. Je to samozřejmě pohodlnější a zároveň se nemusíte starat o zbytečné formality, protože ty za Vás vyřídí jiní. Stačí jen mít představu o Vaší budoucí obchodní činnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *