Znáte pravidla házené?

Házená je v naší zemi celkem populární míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Pojďme se nejdřív podívat trochu do historie. Mezinárodní federace házené vznikla v roce 1946 v Kodani a roku 1972 byla házená zařazena na program olympijských her. Významně do tohoto sportu přispělo ČSSR s tzv. Národní házenou, která se od klasické házené liší v několika zásadních pravidlech, i když se to na první pohled nezná.

Základní zásady házené

V první řadě, házená je týmový sport, který je založený na zásadách fair-play. Jak jsme již říkali, na hřišti se mezi sebou utkají vždy dva týmy proti sobě. Tým se skládá z šesti hráčů a jednoho brankáře. V jednom družstvu je až 14  hráčů, kteří se v průběhu hry na hřišti střídají. Jejich dresy mají stejné barvy a pouze dres brankáře se liší. Co se týče bezpečnosti, hráčům není dovoleno mít na sobě předměty, které by mohly být při hře nebezpečné, řeč je především o hodinkách, prstýnkách, náušnicích a řetízkách. V průběhu řídí hru dva rozhodčí, a ti spolupracují se stolem rozhodčích. Vítězem se klasicky stává družstvo, které vstřelí do konce hrací doby nejvíc branek. Nastat mohou dvě varianty, buď zvítězí pouze jedno družstvo, kterému jsou přiděleny dva body nebo dojde k remíze a obě dvě družstva se o vítězné body rozdělí.

Technické vybavení a hrací plocha

Co se týče vybavení, tak pro různé věkové kategorie se používají různé velikosti míčů. Hrací plocha je obdélník dlouhý 40 m a široký 20 m, který obsahuje dvě brankoviště. Brankoviště je vysoké 2 m a široké 3 metry. Pokud jsou hráči starší 16 let, hra má dva poločasy, každý z nich trvá 30 minut a přestávka mezi nimi je normálně 10 minut.

Hráči

Družstvo se skládá z útočníků, obránců a brankáře. Jaké pravomoce má každý z nich na hřišti? Co můžou a nemůžou?

Útočník může házet a chytat míc za použití rukou a paží. Samozřejmě může přihrávat míč svým spoluhráčům, přičemž může udeřit míč jednou rukou o zem a opět ho chytit. S drženým míčem může útočník udělat maximálně tři kroky. Útočník se může pohybovat mimo brankoviště, dotknout se míče, který letí nad brankovištěm, také proniknout obrannou řadu a přihrát míč za účelem vytvoření brankové příležitosti. Zároveň má zakázáno blokovat míč nohou nebo do něj kopat, držet jej déle, než tři vteřiny, dělat s míčem více jak tři kroky a vkročit do brankoviště.

Obránce může blokovat míč za použití paží, atakovat útočníka zepředu, stejně jako útočník, pohybovat se mimo brankoviště. Obránce nemůže vytrhnout nebo vyrazit míč z rukou útočícího hráče. Přidržovat útočníka za tělo a strkat do něj nebo naskakovat na něj. Obránce také nesmí překážet útočníkovi v provádění hodu při zahájení hry.

Brankář se může dotknout míče kteroukoli částí těla uvnitř brankoviště a opustit své brankoviště bez míč a zároveň pokračovat ve hře jako hráč v poli. Nesmí vnést míč do brankoviště z prostoru za čarou brankoviště.

Všechny tyto pravidla by měl každý z hráčů dodržovat a zároveň hrát fair play.